Bobrowniki

Podstawą do zbudowania modelu i wizualizacji były między innymi artykuły Tadeusza J. Horbacza „Z badań nad zamkiem bobrownickim w Ziemi Dobrzyńskiej” i „Warownia w Bobrownikach” oraz artykuł mgr Tomasza Olszackiego „O trzech zamkach ziemi dobrzyńskiej w piętnaście lat później.” zawartym w II tomie Rocznika Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. T. Olszacki jest również autorem koncepcji hipotetycznego wyglądu zamku w Bobrownikach.

Rysunkowa próba rekonstrukcji autorstwa Ireneusza Sławińskiego, 1980.

r_bobrowniki3

Jeszcze jedna próba rekonstrukcji średniowiecznego zamku wg I. Sławińskiego z uzupełnieniami J. Salma.

r_bobrowniki4

Największe różnice na planach zamku widać w stosunku do wcześniejszych propozycji rekonstrukcyjnych w innym wyglądzie zewnętrznego muru obwodowego. Inaczej zinterpretowana została szyja bramna, ale to lepiej widać na rysunkach rekonstrukcyjnych.

bobro_plany

Końcowy efekt: screeny z interaktywnej wizualizacji zamku w Bobrownikach. Niestety, nieukończonej, ale w pełni działającej. Można spacerować:-)

bobro2

bobro3

bobro1

bobro4

 

Jedna myśl nt. „Bobrowniki

  1. Bardzo fajna rekonstrukcja! To naprawdę była spora warownia! Jedna tylko uwaga: wejście do zamku było po moście, XVII wieczne lustracje obiektu opisują, że z powodu zawalenia mostu do zamku wejść można było jedynie po drabinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *