Podstawą do zbudowania modelu i wizualizacji były między innymi artykuły Tadeusza J. Horbacza „Z badań nad zamkiem bobrownickim w Ziemi Dobrzyńskiej” i „Warownia w Bobrownikach” oraz artykuł mgr Tomasza Olszackiego „O trzech zamkach ziemi dobrzyńskiej w piętnaście lat później.” zawartym w II tomie Rocznika Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. T. Olszacki jest również autorem koncepcji hipotetycznego wyglądu zamku w Bobrownikach.
Rysunkowa próba rekonstrukcji autorstwa Ireneusza Sławińskiego, 1980.
Jeszcze jedna próba rekonstrukcji średniowiecznego zamku wg I. Sławińskiego z uzupełnieniami J. Salma.
Największe różnice na planach zamku widać w stosunku do wcześniejszych propozycji rekonstrukcyjnych w innym wyglądzie zewnętrznego muru obwodowego. Inaczej zinterpretowana została szyja bramna, ale to lepiej widać na rysunkach rekonstrukcyjnych.
Końcowy efekt: screeny z interaktywnej wizualizacji zamku w Bobrownikach. Niestety, nieukończonej, ale w pełni działającej. Można spacerować:-)
Bardzo fajna rekonstrukcja! To naprawdę była spora warownia! Jedna tylko uwaga: wejście do zamku było po moście, XVII wieczne lustracje obiektu opisują, że z powodu zawalenia mostu do zamku wejść można było jedynie po drabinie.