Człuchów

Zamek wysoki wraz z przedzamczami, stan z początku XV w. Drugi po Malborku – co do wielkości i rangi – zamek w Państwie Zakonnym. Wizualizacja zrealizowana na zlecenie Urzędu Miasta dla Muzeum Regionalnego w Człuchowie. Materiałem wyjściowym były oczywiście prace C. Steinbrechta. Natomiast materiałem podstawowym do budowy modelu 3d były wyniki badań archeologicznych (7 sezonów) dr Michała Starskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. I konsultacje z wyżej wymienionym.

Zamek w Człuchowie był rozległym założeniem obronnym na które składały się trzy przedzamcza i zamek wysoki.

Przedzamcze zachodnie. Nie prowadzono na nim prac archeologicznych. Jego kształt na wizualizacji oparty jest o szkice C. Steinbrechta, współczesne plany geodezyjne z zaznaczonymi fragmentami prawdopodobnie fundamentów murów obwodowych tej panoram_czl3części założenia. W próbie odtwarzania pomocne były również liczne lustracje z czasów, kiedy zamek był siedzibą Starostwa.

Przedzamcze północne. Właściwie jest to przerys z planów i szkiców Steinbrechta plus informacje zawarte panoram_czl2w lustracjach z XVI i XVII w. Archeolodzy przeprowadzili tu tylko jeden wykop sondażowy, który odsłonił fragment bruku-chodnika z czasów krzyżackich z elegancko poprowadzonym w jego osi rynsztokiem.

Zamek wysoki. W trakcie wykopalisk widok3odkryto przebieg muru parchamu zamku wysokiego, podwójny parcham od strony wjazdu na zamek wysoki, podwójną szyję bramną zamku wysokiego, fundamenty wieży w północno-zachodnim narożu parchamu flankującej przejazd z widok2przedzamcza zachodniego na północne. Przebadano również sam zamek wysoki odkopując cały dziedziniec z zachowanym krzyżackim brukiem, fundamenty krużganków otaczających dziedziniec, szyje piwniczne, piwnice i zamkową studnię. Prace widok4archeologiczne zweryfikowały również zaproponowany przez Steinbrechta układ skrzydeł zamkowych. Najdłuższymi okazały się skrzydło południowe i północne.

Przedzamcze wschodnie. Odsłonięto i przebadano większą widok1część jego murów obwodowych, przejazd bramny z fundamentami wieży go flankującej i fundamenty przymurnych budynków gospodarczych. Próba odtworzenia tej części warowni miała więc dość mocne podstawy.

Hipotetyczny wygląd zamku został opracowany na podstawie materiału zebranego do końca 2013 r. W 2014 odkryto zamkową studnię i jeszcze kilka innych elementów architektonicznych, które wymagają poprawienia dotychczasowej wersji jego wizualizacji.

Link do wizualizacji (to tylko wersja demo, pochodzić można tylko po przedzamczu zachodnim, pełna wersja jest dostępna na kiosku multimedialnym w Muzeum na zamku.) Żeby uruchomić aplikację trzeba zainstalować Mozilla Firefox v.51.0.1. i unitywebplayera.

http://muzeum.czluchow.pl/unity/WebPlayer.html

czluchow_old_newPodział skrzydeł zamkowych. Dawno temu, w czasach tuszu i papieru narysowałem zamek wysoki. Opierałem się na rysunkach i planach Steinbrechta. Bo innych nie było. Teraz już wiadomo, że Steinbrecht się mylił, badania dr Michała Starskiego zmieniły obraz zamku. I jeśli skrzydła zwieńczone były ozdobnymi szczytami to prawdopodobnie mógł on wyglądać jak na screenie po prawej. Rysunek tuszem już nieaktualny.

 

2 myśli nt. „Człuchów

    • Też żałuję. Jedyna nadzieja w wirtualnej cegle, żeby zobaczyć jak mogły wyglądać w czasach swojej świetności:-) I dziękuję bardzo za słowa pochwały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *