Nidzica

Zamek i miasto, stan z początku XV w. Wizualizacja zrealizowana na zlecenie Nidzickiego Ośrodka Kultury. Materiałem wyjściowym był jak zwykle C. Steinbrecht, ale również dość pokaźny zbiór materiałów udostępnionych mi przez WKZ w Olsztynie.

Obejmowały one m. in. „Skrócone studium historyczno-urbanistyczne” którego autorami są : mgr inż. arch. Kazimierz Jakubowski, mgr arch Maria Wielgus, mgr inż. arch. Kazimierz Lech Jakubowski i tech. arch. Adam Wysocki. W WKZ znalazłem również bogaty materiał fotograficzny elewacji zamku, jego wnętrz i detali pochodzący jeszcze sprzed odbudowy, czyli z 1959 r. z niepublikowanego studium historyczno-urbanistycznego Nidzicy, (oprac. zbior. R. Linett, J Siedlecki, i W. Twarowski, Poznań 1959) oraz zdjęć z X i XI 1960 r. opatrzonych pieczątką „P. P. Pracownia Konserwacji Zabytków, Pracownia Dokumentacji Histrorycznej, Oddział w Gdańsku”. Dysponowałem również wynikami badań i planami tzw. Baszty Wietrznej (fragment murów miejskich) dr Adama Mackiewicza i Grażyny Chyry . Materiał dotyczył odkrytych podczas remontu jednej z ulic fundamentu tej budowli w 2009r.

Jeśli chodzi o szczegóły i detal architektoniczny korzystałem m. in z artykułu Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak „Zamek krzyżacki w Nidzicy”, Hanny Mackiewicz „Domy na grankach w Nidzicy” i Jacka Wysockiego „Dziwne odkrycie w Nidzicy, czyli o tym, że podróże kształcą” Konsultacje naukowe: dr Michał Starski z UW i dr Bogusz Wasik z UMK.

nid_zamek1

Zamek powstał między rokiem 1370 a 1404. Najstarszą częścią jest Dom Główny od strony miastnid_zamek2a. Potem zbudowano przejazd bramny i wieże go flankujące, na koniec wzniesiono skrzydła północne i południowe. Wizualizacja przedstawia zamek z początku XV w. Nie było wtedy jeszcze przedzamcza (zbudowane w XVI w.) Przed bramą był najprawdopodobniej nieobmurowany przekop-fosa nad którą przerzucono most zwodzony. Zamek prawdopodobnie nie posiadał muru parchamowego, zastępował go drewniany parkan.

Miasto założono na planie prostokąta o dłuższym boku na osi północ-południe. Od północy i zachodu miasto opływała rzeka Nida pełniąc tym samym funkcję fosy. Jej wody wypełniały dodatkowo przekop panorama2wzdłuż murów po stronie wschodniej i południowej. Dodatkowo od zachodu i północy dostęp do miasta utrudniał podmokły teren/bagna. Zamek został wzniesiony na wzgórzu po wschodniej stronie miasta. Nie był sprzężony z murami miejskimi i stanowił odrębny, niezależny punkt oporu.

Fortyfikacje  Nidzica jako miasto nadgraniczne była potężnie ufortyfikowana. W ceglany mur na wysokiej, kamiennej podmurówce wpisanych było prawdopodobnie dziesięć baszt łupinowych, dwie baszty narożne i dwie wieże bramne wzmocnione szyjami i mostami z częścią zwodzoną. Południowo-wschodni narożnik miasta ochraniał budynek obronny nazywany dziś „klasztorkiem”. W połowie długości muru wschodniego stanęła potężna baszta ogniowa nazywana „Wieżą Wietrzną”. Posiadała ona furtę ku zamkowi, pozwalającą mieszczanom klasztorekskryć się w nim w razie zdobycia miasta. W linię miejskich murów wpisany był również kościół parafialny pod wezwaniem św. Wojciecha. Z dobudowaną (prawdopodobnie) do zewnętrznej ściany basztą stanowił silny punkt oporu w zachodnim odcinku fortyfikacji.

Link do strony Nidzickiego Ośrodka Kultury z wizualizacją miasta i zamku. Żeby uruchomić wizualizację trzba zainstalować Mozilla Firefox 51.0.1 i oczywiście unityweb palyera.

http://historia.nidzica.pl/interaktywna-wizualizacja-grodu-i-zamku

Krótki filmik będący zrzutem ekranowym kawałka wirtualnego spaceru po XV wiecznej Nidzicy:

2 myśli nt. „Nidzica

    • Wielkie dzięki za ciepłe słowa o mojej wizualizacji:-) Mam nadzieję, że szukaliście NIDZICY, a nie Niedzicy:-) Oba miejsca są ciekawe ale Nidzica jest (co oczywiste) o niebo bardziej interesująca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *