Na początku był Steinbrecht. Potem ja, niewprawną ręką amatora „odbudowałem” brakujące kondygnacje i zaakcentowałem ozdobnymi szczytami poszczególne skrzydła zamku. Oczywiście, mogło ich w ogóle nie być… Pierwsze szkice oparłem na opisie i rycinie zamku z książki „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach” autorstwa Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garnca.
Ciekawe informacje znalazłem też w artykule „Wyniki badań archeologicznych w obrębie gdaniska przy zamku w Ostródzie” autorstwa Hanny Mackiewicz i Adama Mackiewicza. Zresztą w kwestii prawdopodobnego wyglądu gdaniska konsultowałem się bezpośrednio z Adamem Mackiewiczem.
Pierwsze podejście do rekonstrukcji zamku ostródzkiego inspirowane urokliwą, stylizowaną na średniowieczną iluminację ryciną z książki Państwa Garnców. Model jeszcze bez tekstur. Zamek otoczony jest murem parchamowym, w narożach parchamu znajdują się wieżyczki. Gdanisko to solidna, murowana wieża z przepustem wzdłuż nurtu Drwęcy. Wieża górująca nad bryłą zamku została przesunięta wg Garnców do środka warowni, jest usytuowana trochę jak w Malborku. Jej położenie na którymś z zewnętrznych naroży zamku wydaje się mało prawdopodobne.
Ostróda po częściowym oteksturowaniu i zmianie koncepcji zamkowej toalety. Adam Mackiewicz znalazł tylko trzy kamienne filary gdaniska. Solidna wieża zamieniła się więc w wykusz, ale na kamiennym filarze.
Teraz najlepsze. Ogólne wnioski z artykułu „Wyniki badań archeologicznych w obrębie gdaniska przy zamku w Ostródzie” autorstwa Hanny Mackiewicz i Adama Mackiewicza. są takie: wokół zamku nie było muru parchamowego a ganek gdaniska jak i sam nadwieszony wykusz ustępowy zbudowane były z materiałów nietrwałych, prawdopodobnie z drewna. Na screenie poniżej gdanisko wg Mackiewicza, ale jeszcze nie mogłem pozbyć się tego muru parchamowego. Ładny był i czynił zamek dostojnym i imponującym.
A tu najbardziej prawdopodobny wygląd zamku w Ostródzie. już po „zdemontowaniu” parchamu. Żeby już zupełnie „dobić” monumetalność warowni: rozmawiałem z Piotrem Matuszewskim, który twierdzi, że fundament wieżyczki to tak naprawdę piec typu hypocaustum, ergo tu wieży nie było (wg Matuszewskiego).
Pierwsze drobne zmiany wg sugestii Jerzego Serafina. Filary gdaniska. Podmurówka z kamienia, wyżej cegła. Podmurówka samego zamku jest niska, stąd założyłem, że z wysokością kamiennych fundamentów filarów może być podobnie.