Ostróda

Na początku był Steinbrecht. Potem ja, niewprawną ręką amatora „odbudowałem” brakujące kondygnacje i zaakcentowałem ozdobnymi szczytami poszczególne skrzydła zamku. Oczywiście, mogło ich w ogóle nie być… Pierwsze szkice oparłem na opisie i rycinie zamku z książki „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach” autorstwa Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garnca.

Ciekawe informacje znalazłem też w artykule „Wyniki badań archeologicznych w obrębie gdaniska przy zamku w Ostródzie” autorstwa Hanny Mackiewicz i Adama Mackiewicza. Zresztą w kwestii prawdopodobnego wyglądu gdaniska konsultowałem się bezpośrednio z Adamem Mackiewiczem.

ostr00ostr0Pierwsze podejście do rekonstrukcji zamku ostródzkiego inspirowane urokliwą, stylizowaną na średniowieczną iluminację ryciną z książki Państwa Garnców. Model jeszcze bez tekstur. Zamek otoczony jest murem parchamowym, w narożach parchamu znajdują się wieżyczki. Gdanisko to solidna, murowana  wieża z przepustem wzdłuż nurtu Drwęcy. Wieża górująca nad bryłą zamku została przesunięta wg Garnców do środka warowni, jest usytuowana trochę jak w Malborku. Jej położenie na którymś z zewnętrznych naroży zamku wydaje się mało prawdopodobne.

Ostróda po częściowym oteksturowaniu i zmianie koncepcji zamkowej toalety. Adam Mackiewicz znalazł tylko trzy kamienne filary gdaniska. Solidna wieża zamieniła się więc w wykusz, ale na kamiennym filarze.

ostr01

ostr02

Teraz najlepsze. Ogólne wnioski z artykułu „Wyniki badań archeologicznych w obrębie gdaniska przy zamku w Ostródzie” autorstwa Hanny Mackiewicz i Adama Mackiewicza. są takie: wokół zamku nie było muru parchamowego a ganek gdaniska jak i sam nadwieszony wykusz ustępowy zbudowane były z materiałów nietrwałych, prawdopodobnie z drewna. Na screenie poniżej gdanisko wg Mackiewicza, ale jeszcze nie mogłem pozbyć się tego muru parchamowego. Ładny był i czynił zamek dostojnym i imponującym.

ostr

A tu najbardziej prawdopodobny wygląd zamku w Ostródzie. już po „zdemontowaniu” parchamu. Żeby już zupełnie „dobić” monumetalność warowni: rozmawiałem z Piotrem Matuszewskim, który twierdzi, że fundament wieżyczki to tak naprawdę piec typu hypocaustum, ergo tu wieży nie było (wg Matuszewskiego).ostr1 ostr4
ostr1 (2)ostr5

Pierwsze drobne zmiany wg sugestii Jerzego Serafina. Filary gdaniska. Podmurówka z kamienia, wyżej cegła. Podmurówka samego zamku jest niska, stąd założyłem, że z wysokością kamiennych fundamentów filarów może być podobnie.

ostr7

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *