Grodzisko pierścieniowate i gródek stożkowaty z pierwszej połowy XIV w. Interaktywna wizualizacja zrealizowana dla Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. Podstawą do przygotowania modelu były wyniki prac wykopaliskowych oraz mapy poziomicowe krawędzi skarpy na którym mgr Jadwiga Lewandowska (kustosz muzeum rypińskiego) prowadziła badania archeologiczne w latach 2007-2009 oraz 2010 i 2012 r. Tam właśnie znajdowało się tzw grodzisko pierścieniowate, istniejące od II połowy XI do przełomu wieków XIII i początku XIV i zbudowany po jego wschodniej stronie gródek stożkowaty, datowany na początek I połowy XIV.
Podnóże wysokiej skarpy otaczały od północy i zachodu wody rzeczki Liwonny, od południa zaś gródek opływał bezimienny potok wpływający do Liwonny już po zachodniej stronie wzgórza. Układ tych strumieni tworzył coś na kształt fosy. Od strony wschodniej teren zajmowany we wczesnym średniowieczu przez osadę podgrodową został oddzielony od gródka stożkowatego suchą fosą. W ten sposób powstał wyizolowany zespół obronny składający się dwóch części, posadowiony na stromym wzniesieniu oddzielonym od otoczenia ciekami wodnymi i suchą fosą.
Najważniejszym obiektem zespołu była wieża mieszkalno-obronna, której kamienne fundamenty odkryto w północno-wschodniej części gródka stożkowatego. Podstawa wieży miała wymiary ok. 7,5 m X 7,5 m. Jej konstrukcja była najprawdopodobniej szkieletowa na poziomie przyziemia, wyżej- być może drewniana.
Link do strony muzeum z opisem historii wzgórza i wizualizacją. Zeby uruchomić wizualizację trzeba zainstalować Mozilla Firefox 51.0.1 i unitywebplayera.
http://www.muzeum.rypin.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=148
Tutaj link do filmiku na youtube z roboczej wersji wizualizacji:
Kilka screenów z samej wizualizacji: