Crac des Chevaliers

Najnowsze opracowania jakie znam to dwie publikacje niemieckojęzyczne. Pierwsza: „Der Crac des Chevaliers, Die Baugeschichte einer Ordensburg der Kreuzfahrerzeit” pod redakcją Thomasa Billera, wydanie z 2006 r. Druga to „Krak des Chevaliers in Syrien, Archaologie und Bauforschung 2003-2007” autorstwa Johna Zimmera, Wernera Meyera i Letizii Boscardin, wydanie z 2011 r. Naprawdę duże cegły:-)

Interaktywna wizualizacja zamku jest wizją pierwszej publikacji, nad drugą pracuję. Ciekawe jest to, że wizje jak zamek wyglądał w czasach Joannitów bardzo się różnią w obu opracowaniach.

Najbardziej interesuje mnie prawdopodobny wygląd zamku sprzed zajęcia go przez Bajbarsa, czyli z około 1271 r. Ale hipotetyczne fazy budowlane też wydają się ciekawe.

Poniżej surowy, wstępny szkic, wizja Billera. Uwagę zwraca niedokończony barbakan od wschodu. Trochę jak Chateau Gaillard. Ciekawe jak wyglądałby zamek, gdyby Bajbars uderzył kilka lat później.

crack_1

crack_2

Po lewej rysunek z książki Billera pokazujący hipotetyczny zamysł budowy barbakanu. Po prawej plan zamku Chateau Gaillard pokazujący bardzo podobną, trójkątną konstrukcję poprzedzającą wjazd na zamek. Thomas Biller wskazuje na ich podobieństwo. Rysunek po prawej pochodzi ze strony: http://www.polyolbion.org.uk/Fortifications/Chateau-Gaillard/Landscape.html. Po rozpoczętej budowie barbakanu pozostała do dziś wykopana fosa. Biller na swoich rysunkach rekonstrukcyjnych „widzi” już fundamenty murów. Według niego taki stan zastał atak sułtana Bajbarsa.

Plan_triangle

I jeszcze zdjęcie z wujka googla z zaznaczonym obszarem barbakanu. Dobrze widoczna fosa.

triangle

Zamek obrócony w edytorze gry, krótki filmik:

Bardzo ciekawy jest też zewnętrzny obwód obronny. Według Thomasa Billera  przed oblężeniem i zdobyciem zamku przez Bajbarsa w 1271 r. nie był zamknięty, miał przerwy wyznaczone przez głębokie parowy, których Joannici zdecydowali się nie zamykać. Poniżej render ze „wskazaniem”.

crack4

Interesujący jest też układ zamkowej fosy, pierwotnie otaczającej zamek główny z trzech stron. Po zdobyciu warowni przez Mameluków fosa została zredukowana tylko do linii południowej. Według Thomasa Billera.

crack5

Opracowanie planów zamku wraz z etapami budowy pochodzące z 1998 r. Wykonał je Jean Mesqui.

crac_couleur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *